Kuba

Kuba

Kelionės į Kubą

Teztour kelionės

Apie Kubą

Kubos valstybę sudaro pagrindinė sala Kuba.

Kuba – didelė, ilga ir siaura sala, nusidriekusi tarp Karibų jūros, Meksikos įlankos ir Atlanto vandenyno, ir yra tarsi raktas patekti į Didžiąją įlanką. Tai didžiausia Karibų jūros sala. Jau vien dėl šios priežasties jos kraštovaizdis yra nepaprastai įvairus, saloje yra daugybė skirtingų miestų bei gausybė paplūdimų – tai visos Karibų jūros geografijos atspindys. Gamta apdovanojo Kubą unikaliomis savybėmis, todėl ji yra ideali vieta turistams.

Stipriausias traukos objektas – tai 5745 km ilgio pakrantės ruožas, kuriame gausu įvairių paplūdimių, galinčių patenkinti pačius įvairiausius reikalavimus.

Kuba yra tarsi kitas pasaulis, dėl 1959 metais vykusios socialistinės revoliucijos sala atrodo tarsi sustingusi laike. Kelionė į Kubą Jums leis atsisveikinti su įprastu vakarietišku gyvenimu ir visą laiką tikėtis būti nustebintu. Miestų atmosfera ir architektūra su akmenimis grįstomis gatvelėmis ir savo charakterį turinčiais skverais primena apie čia kadaise gyvavusias intrigas ir prabangą aistringų žmonių apsuptyje.

Kubos nacionalinė kalba yra ispanų, tačiau dėl turistų gausos kubiečiai pramoko ir anglų kalbos. Kuba yra viena iš šalių, turinčių daugiausia raštiškai išsilavinusių žmonių (99,8%).

Šalies miestuose pilna senovinių amerikietiškų mašinų, o kaimų teritorijose risnoja arkliai su vežimais. Tačiau Kuba po truputį vejasi šių dienų pasaulį, todėl norintiems dar paragauti šios salos unikalumo – tikrai nereikėtų snausti.

Beje, būtent čia mėgo lankytis Amerikos atradėjas Kristupas Kolumbas, bei amerikiečių romanistas, Nobelio literatūros premijos laureatas Ernestas Hemingvėjus. Abu jie gyrė šios salos grožį ir išskirtinumą.

 

Turizmas

Turizmas Kuboje imtas skatinti XX a. paskutinio dešimtmečio pradžioje, siekiant padėti šaliai atsigauti ir pakilti iš ekonominės krizės bei sustiprinti šalies ekonomiką. Vos po kelerių metų, jau 1996 m. gaunamos konvertuojamos valiutos pajamos iš turizmo viršijo gaunamas pajamas iš cukraus verslo. Per 10 metų Kuba tris kartus padidino savo dalį Karibų jūros šalių turizmo rinkoje. 2003 m. Kubą aplankė maždaug 1,9 milijono turistų, daugiausiai iš Kanados ir Europos Sąjungos šalių, o pajamos siekė apie 2,1 milijardo JAV dolerių.

Toks spartus turizmo sektoriaus augimas Kuboje sukūrė dvipusę ekonomiką. Iš vienos pusės, šalyje veikia socialistinė-planinė ekonomika, o iš kitos tam tikruose sektoriuose, kaip turizmas, – liberali laisvos rinkos ekonomika.

Nors Kuba be galo skurdi šalis, atvykėliui ji nėra pigi. Tarkime, pietūs ne pačiame brangiausiame restorane kainuos 10 dolerių. Internete rašoma, kad vidutinė kubiečio alga yra apie 30 JAV dolerių per mėnesį. Tai yra sunkiai protu suvokiama. Bet, jei tai ir būtų tiesa, vadinasi, turistas už pietus sumoka trečdalį kubiečio algos.

Pusantro litro butelis vandens Havanos senamiestyje kainuoja 2 dolerius. Nors kubietis už tą butelį mokės tris kartus pigiau, bet jam tai bus vis tiek labai brangu, nes geriamasis vanduo Kuboje yra labai vertingas ir brangus. Todėl nenustebkite, jei gatvėje, pamatę jūsų rankose vandenį, prie jūsų prieis žmonės su buteliukais ir paprašys vandens.

 

Klimatas

Kubos klimatas – subtropinis, tad jos pakrantės yra skalaujamos šiltosiomis jūrų srovėmis, o nuo karščio ir tvankumo leidžia atsikvėpti lengvas, gaivinantis vėjelis. Vidutinė temperatūra žiemą siekia 25°C, o vasarą 31°C, tad Kubos klimatu sunku besiskųsti.

Keliauti į Kubą ir mėgautis išsvajotomis atostogomis galima ištisus metus, tačiau jei nenorite per savo atostogas sulaukti lietaus – palankiausias sezonas keliauti tęsiasi nuo gruodžio iki gegužės mėnesio.

Pavasaris yra geriausias metas aplankyti Kubą, kai yra jau šilta, tačiau nėra tvanku, o naktys yra gaivinančiai vėsios. Patartina įsimesti keletą drabužių ilgomis rankovėmis ir pavasariškų vakarų vėsumas nebeatrodys toks bauginantis. Vasara čia gali būti labai karšta ir drėgna, tačiau šiuo metų laiku būna daugiausia uraganų. Tad, planuojantiems keliauti po Kubą, nuo birželio vidurio iki lapkričio reikėtų nepamiršti, jog čia gali tekti susidurti su uraganais. Na, o vasara Kuboje baigiasi maždaug lapkričio mėnesį, kai į šalį atslenka šalčiai. Žinoma, jie niekuo neprimena lietuviškosios žiemos, tačiau tuo metu išėjimai pasideginti į paplūdimį nebėra tokie dažni.

Kuba – viena iš Karibų jūros vietų, kur atplaukę jūros vėžliai deda kiaušinius. Kadangi pakrantės vandenys labai švarūs ir šilti, gamta sudarė visas palankias sąlygas veistis jūros florai ir faunai.

Beje, Kuboje snigo vieną vienintelį kartą: 1857 kovo 12-tą dieną.

Skrydžiai į Kubą iš Vilniaus į Havaną, per Stambulą vykdomi gruodžio – kovo mėnesiais, tad oras bus pats tas šiltoms atostogoms.

 

Kubos gamta

Šalis atvykstančiuosius stebina savo baltais smėlėtais paplūdimiais, šniokščiančiais kriokliais, užburiančiais salsos ritmais gatvėse, gerų cigarų kvapais ir temperamentingu gyventojų būdu. Šalis, kuri turistus bei vietos gyventojus džiugina saule ir šiluma 330 dienų per metus.

Verta paminėti, jog Saloje yra labai didelė floros įvairovė: žydinčių medžių, gėlių, retų rūšių krūmokšnių. Soroa orchidėjų sode galima pamatyti apie 700 rūšių orchidėjų. Saloje auginama arba randama apie 10 000 rūšių prieskonių ir kvapniųjų augalų. Saloje galima pamatyti įvairiausių rūšių reptilijų. Zapata iškyšulyje yra žymiausia krokodilų ferma, Čia galima pamatyti didžiausią paukščių įvairovę – apie 170 rūšių paukščių.

 

Dvi Kubos: turistams ir vietiniams

Dar prieš vykstant į Kubą būtina žinoti apie vieną didesnių Kubos išskirtinumų, prie kurio visiems tenka priprasti – dvi skirtingas valiutas. Tai Kubos pesas (CUP) ir Kubos konvertuojamasis pesas (CUC).

Konvertuojamaisiais pesais atsiskaito turistai, kurio vieno peso vertė atitinka vieną JAV dolerį, o Kubos pesais daugiausia naudojasi vietos žmonės, jų vertė yra 24 kartus mažesnė nei konvertuojamųjų pesų. Nė vienos šių valiutų negalėsite įsigyti už Kubos ribų, todėl pinigus teks išsikeisti tik atvykus į šalį.

Tačiau, nors bankomatų Kuboje ir daugėja, išsiimti pinigų iš bankomato šalyje vis dar sudėtinga. Dažniausiai bankomatai yra įrengti prabangių viešbučių teritorijose ir priima tik VISA korteles. Bankomatai pinigus išduoda JAV doleriais, kuriuos reiks išsikeisti banke ar keityklose. Todėl geriausia į Kubą vežtis grynųjų pinigų – JAV dolerių ar eurų.

Gauti prekes ar paslaugas vietinių kainomis turistui gana sunku, nes jums pardavėjai tiesiog pasakys kitą kainą. Kokią? Bet kokią, sugalvos tiesiog „iš oro“, jei reikės. Su pardavėjais net neverta aiškintis, kad jie blogai Jums konvertavo kainą. Kubiečiai yra idealiai išmokę apgauti turistą.

Dvi skirtingos valiutos gal ir skamba painokai, tačiau pabuvus bent keletą dienų tikrai įmanoma visa tai perprasti.

 

Kaip keliauti aplink Kubą?

Tarpmiestiniai autobusai

Vienas populiariausių tarpmiestinių autobusų tinklų Kuboje – ,,Viazul”, vežiojantis keleivius po didesnius bei mažesnius salos miestelius.

Autobusai yra patikimi bei greiti, tačiau kelionė juose dėl įjungtų oro kondicionierių gali būti labai vėsi, todėl patariama su savimi turėti šiltesnį drabužį, jeigu netyčia pasidarytų per šalta.

Taip pat patartina bilietą nusipirkti bent parą prieš išvykimą, nes perkant bilietą vietoje, prieš pat išvykstant, autobuse gali nebelikti vietų. Kainos svyruoja nuo $6CUC iki $51CUC (6-48€), priklausomai nuo važiuojamo atstumo.

Vietiniai autobusai

Deja, su mieste važinėjančiais autobusais situacija yra kur kas sudėtingesnė. Nors kelionė jais kainuos mažiau nei pusė peso, tačiau informacijos trūkumas stotelėse bei žmonių perpildyti autobusai labai dažnai atbaido šalies svečius.

Taksi

Dar viena, bene populiariausia susisiekimo priemonė Kuboje – taksi. Tačiau nenustebkite, jei įsėdę į automobilį nepastebėsite taksometro – jo Kubos taksi dažnai net nebūna, o kaina varijuoja nuo $0.55CUC/km iki $1CUC/km.

Automobiliai

Dėl prastų vietinių autobusų keliautojams rekomenduojama išsinuomoti automobilį, tačiau Kuboje automobilių nuomos kainos kai kuriems turistams gali atrodyti nepatrauklios. Automobilių nuomos kainos dienai prasideda nuo $40CUC, tačiau dėl kamščių nebuvimo tai yra greičiausias būdas pasiekti norimą tikslą.

Išsinuomoti automobilį leidžiama tik nuo 21 metų su galiojančiu vairuotojo pažymėjimu ir nors vienerių metų vairavimo patirtimi. Tačiau vairavimas Kuboje taip pat gali tapti nepamirštama patirtimi– dėl duobėtų kelių, šviesoforų ir kelio ženklų trūkumo vairavimas Kuboje gali tapti tikru išbandymu.

Traukiniai

Kuba yra vienintelė Karibų jūros valstybė, turinti išplėtotą geležinkelių tinklą. Ir nors traukiniai čia lėti, dažnai vėluoja ar atideda kelionę, tai puikus būdas susipažinti su vietiniais, pamatyti gamtą ir salos gyvenimą. Pagrindinė geležinkelio linija čia driekiasi beveik per visą salą – nuo vakarinės salos dalies iki pat rytinės.

Tranzavimas

Na, o patyrusiems tranzuotojams Kuba yra tinkama šalis, nes čia tranzuoti yra taip pat įprasta kaip ir keliauti autobusu. Tačiau dėl nemažo skaičiaus tranzuotojų, vairuotojai pamėgo prašyti po keletą pesų už pavėžėjimą iki kelionės tikslo.

 

Viešbučiai Kuboje

Skirtinguose Kubos kurortuose 4-5* viešbučiai dažniausiai yra išsidėstę pajūryje ir turi visiškai įrengtus paplūdimius. Juose naudojimasis gultais, skėčiais ir paplūdimio rankšluosčiais – nemokamas.

Beveik visi viešbučiai turi puikiai įrengtus kambarius, kuriuose yra vonios kambarys, kondicionierius, seifas, TV, mini baras. Daugelyje viešbučių pusryčiams, pietums ir vakarienei dengiami švediški stalai arba patiekalus galima pasirinkti iš pateikto meniu. Jums bus pasiūlytas didelis žuvies bei mėsos patiekalų pasirinkimas, daugybė nacionalinės ir europietiškos virtuvių užkandžių, vaisių, desertų ir sulčių.

Beveik visuose viešbučiuose profesionalūs pramoginių renginių vedėjai tiek vaikams, tiek suaugusiems rengia dienos ir vakaro programas bei šou. Havanos viešbučių teritorijos yra daug mažesnės nei Varaderas ar kitų kurortų, tačiau visuose jų yra baseinai.

Vykstant į Kubą, galima pasirinkti tiek patį ekonomiškiausią variantą, tiek prabangų ištaigingiausiam skoniui. Visuose viešbučiuose yra automobilių nuomos punktai, kur galima užsisakyti automobilį. Praktiškai visi viešbučiai siūlo „All Inclusive“ („Viskas įskaičiuota“) maitinimo tipą.

 

Apsistojimo alternatyva

Laike užstrigusi Kuba dabar nors ir nežymiai, bet keičiasi. Pavyzdžiui, dar ne taip seniai gyventojai negalėjo legaliai savo namuose apgyvendinti užsieniečių. Dabar ši laisvė jiems suteikta, todėl, nors ir atiduodami didžiulę duoklę valstybei už tai, daugumos Havanos centro namų gyventojai pasikabina lentelę su mėlynu inkaru, kuri praneša, kad čia yra nuomojami kambariai.

Tokie butai vadinami „Casas particulares“. Būtent juose ir rekomenduojama apsistoti, nes, palyginus su ne visiems prieinamomis viešbučių kainomis, juose gyventi yra visiškai nebrangu. Butų šeimininkai jums skirs kambarį, kuris kainuos apie 30 eurų, ir dar už 5 eurus pasiūlys pusryčius.

Pusryčių siūlome neatsisakyti, nes jie būna gausūs su dar tą patį rytą tiesiai iš turgaus parneštais šviežiais avokadais, papajomis, bananais, kitais egzotiškais vaisiais ir šviežiai spaustomis sultimis.

Casas particulares“ Havanos centre yra visur ir vietų juose visada bus. Keliautojams dažnai būna neramu, jei nepasirūpina nakvynėmis iš anksto, tačiau Havanoje jaudintis neverta. Nakvynę nesunkiai rasite ir be išankstinio užsakymo. Be to, net ir norint užsisakyti prieš kelionę, to padaryti nepavyks, nes nuomotojai savo paslaugų nesiūlo internete.

 

Virtuvė

Kubiečių virtuvė nėra labai rafinuota, bet tradiciniai patiekalai tikrai labai skanūs. Viešbučiuose dažniausiai patiekiami tarptautinės virtuvės patiekalai, tad tipiškų kubietiškų patiekalų patartina ieškoti vietiniuose restoranėliuose. Tipiškas privatus restoranėlis yra įsikūręs gyvenamajame name, jame telpa apie dvylika žmonių, o dirba tik šeimos nariai.

Nacionalinės kubiečių virtuvės pagrindą sudaro daugeliui įprasti produktai: vaisiai, kiauliena, ryžiai, jūrų gėrybės, pupelės.

Miestuose yra nemažai picerijų, kuriose pardavinėjamos tik Kubai būdingos picos. Jos yra labai mėgstamos dėl mažų kainų.

Kubiečiai labai mėgsta kavą, todėl galima rasti daug mažų kavinukių, kurios dirba iki vėlyvo vakaro. Kuboje yra mėgstamiausi trys kavos gėrimai: Kubos kava (juoda su daug cukraus); Amerikietiška kava (truputi silpnesnė nei Kubos ir su pienu); ir „Con leche“ kava (viena dalis stiprios juodos kavos ir trys dalys karšto pieno).

Laisvės saloje dar prisimena juoką apie tai, kad trys Kubos revoliucijos pergalės – žmogaus teisė į išsilavinimą, sveikatą ir kultūrą – buvo pasiekti pusryčių, pietų ir vakarienės sąskaita. Bet pergyvenę visus politinius ir ekonominius sunkumus, kubiečiai sugebėjo išsaugoti tikros kreoliškos naminės virtuvės tradicijas. O joje yra kuo pasmaguriauti ir iš ko išsirinkti.

Nepaisant istoriškai susiklosčiusių žemės ūkio tvarkymo ypatumų, kuriame pirmenybė buvo teikiama vien tik cukrinėms nendrėms, o ne javams, kubiečiai savo receptuose sugebėjo išradingai sujungti ispaniškas, afrikietiškas ir karibiškas gastronomijos tradicijas. Pavyzdžiui, ispanai į salą užvežė džiovintą sūdytą menkę (Bacalao). Praėjus amžiams, nepaisant šviežios žuvies gausybės, sūdyta menkė tebelieka vienu paklausiausių produktu. Be jos neįmanoma, pavyzdžiui, Bacalao la Viszcaina a – menkė, pagaminta pagal senovinį baskų receptą su sofrito – aliejuje troškintais prieskoniais ir daržovėmis. Būtinas priedas prie Bacalao la Viszcaina a – kepta duona.

Laikui bėgant kolonizatoriai įnešė į vietinę kreolišką virtuvę tam tikro subtilumo, pavyzdžiui, kiaušinių gaminimo būde, dėl to Kuboje ėmė gaminti purius omletus su įdaru – mėsos, daržovių arba jūros produktų gabaliukais.

Afrikos žemyno gyventojai, prievarta atvežti į Kubą, labai greitai išmoko ruošti patiekalus iš vietinės floros vaisių ir daržovių. Jie laikomi tokio pobūdžio valgių kaip Tostones (plonai supjauti kepti bananai), Juca con Mojo (padažas su juka, prieskoniais ir česnakais) autoriais. Ryžiai buvo atvežti iš Kinijos ir laikui bėgant tapo Arroz Relleno (ryžiai su įvairiais priedais) ir Moros y Cristianos (juodųjų pupų ir ryžių mišinys) pagrindu.

Pagrindinis kubietiškos virtuvės produktų rinkinys paprastas ir neprašmatnus. Iš mėsos kubiečiai renkasi vištieną ir kiaulieną, rečiau jautieną ir avieną, iš javų – juodąsias pupas, ryžius ir kukurūzus. Valgyti tiko juka cassava, saldžios bulvės malanga ir boniato, bananai platanos, gaminami tūkstančiu ir vienu būdu. Iš jautienos dažniausiai gaminas picadillo – faršo ir daržovių mišinys. Šventėms ruošiamas Lechon Asado – keptas pieninis paršiukas.

Taigi, produktų rinkinys nedidelis, todėl maistą mėgstama pagardinti padažais. Populiariausi padažai Kuboje – tai salsa criolla (iš pomidorų, svogūnų, pipirų, česnakų, aliejaus) ir mojo (iš česnakų, pomidorų ir pipirų). Vis dėlto vaisių gausybė negalėjo nepaskatinti vietinių virėjų ruošti padažus iš vaisių, pavyzdžiui, iš mango ir papajos.

La Caldosa – mėgstamiausias kubiečių ir turistų patiekalas – tai sriuba arba tiksliau troškinys iš viščiuko, svogūnų, česnakų, oregano, jamo, morkų, saldžių bulvių, aliejaus, kumpio ir iš viso, ką turės šeimininkė. Visus ingredientus sudeda į molinį puodą, kurį stato ant mažos ugnies ir ilgai troškina. Iš vištienos ruošia ir prašmatnesnius valgius, pavyzdžiui, keptą viščiuką su karčių apelsinų padažu.

Kubietiškas desertas – tai įvairiausi vaisiai. Nepjaustyti vaisiai, vaisių gabaliukai ir vaisiai pyraguose. Pavyzdžiui, įsivaizduokite pyragą su guava Masa Real de Guayaba arba pyragą su kokoso riešutu, apelsinais bei moliūgais. Užkandžiui arba lengvai vakarienei ruošiama Ensalada de Aguacates mišrainė iš avokadų, į kurią šeimininkė savo nuožiūra gali pridėti lašišos, mango arba ananaso.

Kuba garsėja kaip daugiausia cukraus pagaminanti šalis, tad saldūs desertai čia kasdienybė. Ledai (helado), keptas kremas (flan), morengų pyragėliai (chu) bei saldžios spurgos (churrizo) čia puikiai dėrės su kava bei aromatingais cigarais.

Šalies ribose yra ir gastronomijos skirtumų. Pavyzdžiui, Santjago de Kuboje ir rytinėje salos dalyje į maistą dedama daugiau aštrių prieskonių. Centrinėje ir vakarinėje šalies dalyje mėgsta kokoso riešutą ir šokoladą. Pavyzdžiui, kepimui čia naudoja vien tik kokoso sviestą ir kokoso pieną.

Beje, Romo ir koka kolos gėrimas su laimu vadinamas “Cuba Libre”, vartojamas visur, išskyrus Kuboje. Čia šį gėrimą vadina ,,mentirita” arba ,,mažuoju melu”.

 

Ko parsivežti lauktuvėms?

Cigarų mėgėjams ši šalis bus tikras rojus. Cigarai tapo šios šalies simboliu, o cigarų gamybai Kuboje skiriamas ypatingas dėmesys ir kruopštumas.

Kubietiški cigarai – tai tarsi Kubos skiriamasis ženklas ir žymiausia šios salos prekė, populiari visame pasaulyje. Tačiau vertėtų pasisaugoti gatvėje sutiktų vietinių, siūlančių rankų darbo cigarus, laikomus tikrais meno kūriniais – jie gali būti prastos kokybės ir sukišti į padirbtas pakuotes. Keletas žymiausių Kuboje parduodamų cigarų rūšių: ,,Cohiba”, ,,Montecristo” ir ,,Partagas”.

Kitas tikrai vertas įsigyti produktas – Kubos romas. Tai kubiečių nacionalinis gėrimas, kurį rasti bus galima visur ir visada. Tai pasaulyje pripažinta ir viena seniausių šios šalies eksporto prekių. Pigesnio ir kokybiško romo rasite kiekvienoje turistams pritaikytoje parduotuvėje. Baltasis romas dažniausiai tampa kokteilių sudedamąja dalimi, o rudasis romas puikiai tinka kartu su kava bei šviežiai susuktu kubietišku cigaru.

Kalbant apie kavą – tai mažiau žinomas, tačiau taip pat kokybiškas ir skanus šios salos produktas.

Norintieji į Lietuvą parsivežti cigarų turi žinoti, jog iš Kubos galima išsivežti ne daugiau kaip 50 cigarų, 100 cigarilių, 200 arba 250g rūkomojo tabako. Alkoholinių gėrimų, kurie yra virš 22% leidžiama parsivežti iki 1 litro, taip pat iki 500g kavos.

 

Jokių gerai žinomų prekės ženklų

Savo kelionės į Kubą metu nesitikėkite išvysti nei vieno, visiems puikiai žinomo, greito maisto restorano kaip „McDonald’s“, „KFC“, ar „Starbucks“ kavinių. Jums taip pat neteks sutikti ir reklamų, demonstruojančių didelius prekybos centrus, nes paprasčiausiai Kuboje jų nėra.

Tokia padėtis tęsiasi dar nuo 1962 metų, kuomet šalį valdant Fideliui Castro, amerikiečiai Kubai uždėjo embargą ir nuo to laiko amerikietiškų gaminių prekyba saloje yra nelegali. Būtent dėl to Kuboje laikas tarsi sustojo septintajame dešimtmetyje, bet tai šalį padaro tik dar įdomesne. Tad keliaujant į Kubą nusiteikite pasinerti į jų vietinę unikalią kultūrą bei produktus.

 

Ribojamas internetas

Ne paslaptis, kad šioje komunistinėje šalyje yra daug draudžiamų ar ribojamų dalykų. Vienas iš jų – internetas.

Tam, kad galėtumėte Kuboje prisijungti prie interneto, jums reikės ne tik wi–fi prieigos, bet ir interneto kortelės. Jos parduodamos viešbučiuose ir mažose telekomunikacijų įstaigose „Etecsa“. Tokios kortelės kainuoja 1 CUC ir suteikia galimybę internetu naudotis valandą laiko. Pasinaudojus, reikia būtinai atsijungti nuo tinklo, nes kitaip tarifas toliau tiksės. Šia kortele galima naudotis visoje saloje ir pasinaudojus kodais prisijungti pakartotinai, kol baigsis valanda. Tuomet Jums reikės kitos kortelės su nauju kodu.

Tuo tarpu kol daugumai turistų ribojamas internetas šioje šalyje gali pasirodyti esąs trūkumas, tikrieji poilsiautojai mano jog tai iš tiesų yra puiki proga atsijungti nuo socialinių tinklų ir nuo visko pailsėti.

 

Kubos lankytinos vietos ir pramogos

Atostogaujant Kuboje, tikrai neverta viso laiko praleisti tik viešbutyje. Ši Karibų jūros sala tikrai turi ką pasiūlyti. Žvelgiant į Kubos žemėlapį, galima pastebėti, kad tai iš tiesų nemaža sala – jūroje nusidriekusi net 1200 km, tad nenuostabu, kad lankytinų ir dėmesio vertų vietų, o taip pat ir įvairių pramogų čia tikrai apstu.

Havana

Kubos sostinė Havana – tai salos širdis, kurioje susilieja tradicinis miesto žmonių gyvenimas su įspūdingos architektūros paveldu ir Karibų jūros kurortais.

Lankantis Havanoje verta nepraleisti galimybės aplankyti senamiesčio, kuris įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jame tiek daug įvairiausių įdomybių, jog greičiausiai jų visų vienos kelionės metu gal net ir nepavyks pamatyti, bet pamėginti verta. Tačiau tikrasis Havanos veidas atsiveria vos pasukus už senamiesčio.

Senoji Havana

Senamiestis užburiančioje salos sostinėje, nukeliantis lankytojus į Havaną, kokia ji buvo  prieš 200 metų. Šis Havanos rajonas žavi keliautojus akmenuotomis gatvelėmis, senoviniais neoklasikiniais ir Baroko pastatais, kurie alsuoja senovės Kubos istorija. Čia aptiksite žymiąją miesto aikštę Plaza de la Catedral, bei gražiąją XVIII a. bažnyčią Catedral de San Cristobal, o taip pat ir didingąją Castillo de la Real Fuerza karinę tvirtovę.

Griūvanti, tačiau nuostabi architektūra, siauros gatvelės, vietiniai besisupantys kėdėse ir rūkantys cigarus tarpduryje įrengtos parduotuvėlės su vietinėmis prekėmis. Be to, baruose galite sutikti ir vietinių salsos mokytojų, kurie čia pat praves šokių pamokas. Tad jei norit pajusti Havanos ritmą, pasiklyskit tikrajame mieste.

Na, o Ernesto Hemingvėjaus gerbėjams siūloma užsukti į legendinį restoraną Bodeguita del Medio, kur žymusis rašytojas leisdavo vakarus, gurkšnodamas kokteilius.

Nepamirštamus pasivaikščiojimus žada prie Havanos kranto nusidriekusi Malecón promenada. 7 km besitęsianti promenada suteiks galimybę pasivaikščioti po Kubos istoriją – nuo Senosios Havanos iki Vedado – centrinio verslo rajono. Tai vieta, kur galima praleisti laiką nuo saulėtekio iki saulėlydžio, stebint gatvės muzikantus, jaunus įsimylėjėlius, žvejus, prekybininkus, o šviesiai geltonos bei rožinės spalvos namukai bus puiki vieta įsiamžinti nuotraukose.

Išsiilgusiems už dangų žydresnio vandens, balto smėlio, palmių žalumos ir ramaus poilsio paplūdimiuose, Varadero miestelis yra pati tinkamiausia vieta. Šiame nuostabaus grožio kurorte yra aibė viešbučių, restoranų, spalvingų gėlių sodų, galimybė pažaisti golfą, pažvejoti ar net paskraidyti parašiutu. Na, o tikras rojus čia lauks nardymo asų bei šį sportą tik pradedančiųjų – Varadero vandenyje galima tyrinėti neišpasakyto grožio koralinius rifus bei sudužusių laivų liekanas.

Trinidadas

Kelionės į Kubą metu nepraleiskite galimybės aplankyti ne tik šalies sostinės Havanos, bet ne ką mažiau išskirtinį, Karibų jūros pakrantėje įsikūrusį Trinidado miestą. Dėl savo unikalios ispaniškos kolonijinės architektūros miestas įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Taip pat būtent Trinidade galima atrasti vienus geriausių paplūdimių saloje. Jei jūsų kūnas ištroškęs šiek tiek vitamino D, Trinidadas gali jums pasiūlyti ir vieną geriausių paplūdimių pasaulyje – Ancon, kuris yra visai netoli miesto. Baltas smėlis, turkio spalvos vanduo ir labai nedaug žmonių – kas gali būti geriau?

Trinidadas garsėja ne tik paplūdimiais, bet ir šokiais pagrindinėje miesto aikštėje. 73 tūkst. gyventojų turintis miestas tikrai išsiskiria savo atpalaiduojančia energija. Tad nepraleiskite progos įsisukti į užkrečiamus salsos, rumbos, mambos ir kitus lotyniškuosius ritmus.

Pinar del Rijas

Šis maršrutas turėtų itin patikti tiems, kurie nori pamatyti stulbinantį Kubos gamtovaizdį. Pinar del Rijaus provincija išsidėsčiusi pačioje tolimiausioje vakarinėje salos dalyje ir turi didžiulį pranašumą: jos teritorijoje yra du žemės plotai, UNESCO paskelbti pasauliniais biosferos draustiniais.

Šią ilgą ir siaurą Kubos dalį, pirmą kartą geografiniuose žemėlapiuose atsiradusią Nueva Filipinas pavadinimu, daugelis laiko Kubos gamtos šventykla, nes ji UNESCO paskelbta kultūriniu žmonijos paveldu, be to, čia auga geriausias pasaulyje juodasis tabakas.

Vinjaleso slėnis

Tai vienas gražiausių gamtos kampelių visoje Kuboje. Slėnį supa Organoso kalnų grandinė, kuriuose gausu urvų, olų bei karstinių įgriuvų.

Keliaudami iki Vinjaleso slėnio ne tik turėsite progą pamatyti įspūdingus gamtos vaizdus, bet ir aplankyti tradicines tabako plantacijas bei susipažinti su tabako auginimo ir džiovinimo subtilybėmis. Žymiausi Kubos cigarai atkeliauja būtent iš šio slėnio plantacijų, kadangi šiame slėnyje jau nuo seno vietiniai verčiasi tradiciniu tabako ir javų auginimu.

Sjenfuegosas – šimto liepsnų miestas

Prabanga dvelkiantis ir vietinių Pietų Perlu pramintas Sjenfuegosas – ideali stotelė prancūziškos architektūros gerbėjams. Šis miestas, išsidėstęs palei vieną gražiausių natūralių įlankų Kuboje, yra vienintelis visoje šalyje įkurtas prancūzų.

Savo kilme miestas nėra panašus į kitus salos miestus: jis išsiskiria idealia plano simetrija, neoklasikiniu pastatų stiliumi ir ilgu pėsčiųjų bulvaru. Sjenfuegosas patiks vertinantiems praeito amžiaus vidurio modernią architektūrą.

Sjenfuegoso apylinkėse veši cukranendrių plantacijos, auginami kavamedžiai. Būtent dėl to šis miestas yra vienas pagrindinių Kubos uostų, per kurį eksportuojama kava, tabakas, cukrus.

Kajo-Kokas

Tai dar vienas nepaprasto grožio paplūdimys, išgarsėjęs Hemingvėjaus novelėse ,,Senis ir jūra” bei ,,Salos vandenyne”, kviečiantis poilsiautojus pailsėti nuo gatvių bei perpildytų paplūdimių šurmulio. Tačiau šis paplūdimys yra ganėtinai izoliuotas, tad į jį, pasisemti įkvėpimo bei pasigrožėti paplūdimiais, keliautojams gali tekti atskristi lėktuvu arba atvykti automobiliu per vienintelį tiltą, jungiantį kurortą su likusia salos dalimi. Gyvūnų mylėtojams El Baga parkas leis susipažinti su vėžliais, flamingais, krokodilais bei daugeliu kitų egzotinių gyvūnų.

Nardymas

Vandenyne aplink Kubos krantus gausu koralinių rifų, todėl nardymas čia yra mėgstama pramoga. Įspūdingiausi koraliniai rifai – aplink Isla de la Juventud salą. Nardymo centrai yra visuose didesniuose kurortuose ir miestuose: Havanoje, Varadero, Faro Luna, Santa Lucia, Santiago de Cuba. Be vandenyno faunos ir floros galima pamatyti nuskendusių Ispanijos kolonistų laivų bei paskutiniais dešimtmečiais nuskendusių laivų liekanas. Netoli Varadero yra 60 m. ilgio plieninis laivas Neptune, nuskendęs ir matomas vos 10 m. gylyje. Laive gyvena daugybė įvairiausių rūšių žuvų. Vienas gražiausių rifų – Clara Boyas, kurio plotas 60 kv.m. Šalia Varadero yra gražus Playa Coral barjerinis rifas. Į pietus nuo Havanos yra Faro Luna vietovė, ypatingai mėgiama nardytojų, nes teritorijoje yra net 18 rifų bei 7 nuskendę laivai. Neįprastas nardymo centras yra Daiquiri vietovėje. Ten 1895 m. sugriuvo didelis tiltas ir į vandenį nugarmėjo traukinys, kurį nardant galima detaliai ištyrinėti. Paprastai vienas panėrimas su įranga kainuoja apie 30 JAV dolerių žmogui, šešių panėrimų kursas – apie 150 JAV dolerių, o dešimties panėrimų kursas – apie 230 JAV dolerių.

Kruizai ir jachtos

Kubos pakrantes, kurios užima 5746 kilometrus, skalauja Atlanto vandenynas ir Karibų jūra. Pakrantės vanduo beveik visada ramus, temperatūra dažniausiai daugiau nei 24 laipsniai. Pati gamta sudaro visas sąlygas kelionėms jūra, povandeniniam plaukiojimui, sportinei žūklei ir maudynėms. Tokiam svečių poilsiui skirta daugiau nei 300 paplūdimių, daugiau nei 200 įlankų, puikiai išsilaikęs jūros dugnas ir daugybė nuostabių koralų rifų. Čia dešimtimis skaičiuojama sportui skirtų prieplaukų, 30 nardymo centrų ir nesuskaičiuojama galybė vandens sportui reikalingos įrangos nuomos punktų. Visa tai leidžia turistams labiau pažinti Karibų jūros ekosistemą.

 

Privatumo politika

Informuojame kad šioje svetainėje naudojami slapukai angl cookies. Sutikdami, paspauskite mygtuką Sutinku arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
Daugiau informacijos puslapyje: https://nmc.lt/privatumo-politika/.

© 2020 Baltic Travel Service. Visos teisės saugomos. https://bts.lt/
Touched by digitouch!
Svetaine rūpinasi: Adisoft.lt