Egiptas

Egiptas

Kelionės į Egiptą

Teztour kelionės

EGIPTAS
Trumpa informacija
Plotas – 1002450 kv.km
Gyventojų skaičius–86mln.(2013m.)
Sostinė–Kairas
Valiuta – Egipto svaras ir piastras (smulkesni pinigai)
Kalba – arabų
Religija – dominuoja islamas, dauguma likusiųjų – krikščionys koptai

Nacionalinė virtuvė. Foul–pupelių patiekalai. Humusas–avinžirnių pasta. Hamam mahshi –  ryžiais įdarytas balandis. Mashiwaragenab – vynmedžių lapai, įdaryti ryžiais arba mėsa. Kofta – avienos arba jautienos maltinukai su prieskoninėmis žolelėmis. Kebabai – avienos, jautienos, vištienos gaminiai. Desertas baklava – sluoksniuoti kepiniai, įdaryti pistacijomis, smulkintais riešutais, mirkyti pieno ir medaus sirupe. Karkade – hibiscus, dar vadinamas „Sudano rože“ – gėrimas, patiekiamas atšaldytas arba karštas, kaip arbata.

Apgyvendinimo ypatumai. Atkreipkite dėmesį, kad Egipte galioja kiti viešbučių klasifikacijos standartai nei Europoje. Todėl negalima lyginti tos pačios kategorijos Europos ir Egipto viešbučių. Pavyzdžiui, 4 žvaigždučių viešbutis Egipte galbūt galėtų atitikti Europos 3 žvaigždučių viešbučio standartus. Viešbučių interjeruose dažnai naudojama daug marmuro, aukso imitacijos detalių ir kitų vietos žaliavų. Egipto viešbučiuose aptarnaujantis personalas yra tik vyrai. Jie labai paslaugūs ir stengiasi įtikti, tikėdamiesi arbatpinigių (bakšišo).

Darbo laikas. Žiemos mėnesiais parduotuvės dirba 9–21 val., vasarą 9–12.30 val. ir 16–20 val., dažnai ilgiau. Ramadano laikotarpiu parduotuvių, valstybės įstaigų ir lankytinų vietų darbo laikas gali būti sutrumpintas. Keityklų ir bankų darbo laikas neapibrėžtas. Dažniausiai pinigus galima išsikeisti viešbučių arba kurorto valiutos keityklose, kurios dirba nuo 10–11 iki 13 val. ir nuo 18 iki 22val.

Arbatpinigiai. 10–12 proc. sumos pridedama prie viešbučių ir restoranų sąskaitų. Arbatpinigiai (1–5 EGP) mokami už pačias įvairiausias paslaugas.

Transportas. Nebrangus ir dažnai kursuojantis transportas – maršrutiniai autobusiukai. Kelionės kaina kurorte fiksuota – 1–2 EGP. Taip pat važinėja skiriamosiomis spalvomis nudažyti taksi automobiliai, turintys skaitiklius, tačiau dėl kelionės kainos rekomenduojame susitarti iš anksto.

Apribojimai. Į Egiptą draudžiama įvežti daugiau nei 400 vienetų cigarečių, 3 litrus alkoholinių gėrimų. Įvežamą vaizdo kamerą gali prireikti registruoti oro uosto muitinėje ir pažymėti pase išvykstant. Draudžiama išvežti antikinius daiktus, kriaukles ir koralus. Alkoholinių gėrimų (taip pat alaus) vartojimas reglamentuojamas.

Lauktuvės. Arabų nacionaliniu turtu laikoma vandens pypkė (kaljanas) ir rankų darbo stikliniai kvepalų buteliukai.

Praktiški patarimai. Pasiderėkite į tai žiūrėdami kaip į žaidimą, kurio pagrindinė taisyklė – nerodyti per didelio susidomėjimo Jums patikusiu daiktu ir siūlyti mažesnę kainą. Išbandykite paviršinį nardymą su vamzdeliu arba giluminį nardymą Raudonojoje jūroje – pasigrožėkite koralų rifais ir spalvingomis žuvimis. Sutemus, ramiai šnekučiuodamiesi, užtraukite vandens pypkę. Patys arabai leidžia ją rūkyti net moterims ir vaikams.Būtinai išgerkite karkade arbatos ir šviežiai spaustų (mangų, citrinų) sulčių. Nepakartojamas gyvenimo potyris – kelionė į dykumą.

 HURGADA – populiariausias Raudonosios jūros kurortas 

Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis
Vidutinė temperatūra dieną (°C) 21 22  25 28 31 34    36    37
34 30 26 23
Vidutinė vandens temperatūra  (°C) 20  21 22  23 24 26 27 28 26 24 22 21

Apie regioną ir kurortus. Hurgada – tai vienas svarbiausių Raudonosios jūros turizmo centrų. Ji išaugo iš mažo žvejų miestelio, o nuo šalies sostinės Kairo yra nutolusi apie 450 km. Tai vienas pirmaujančių kurortų pasaulyje pagal viešbučių skaičių – įrengta daugiau kaip 200 viešbučių pakrantėje, o miestas vis dar tebesiplečia. Kurortą sudaro 3 centrai: Sakala (kadaise buvęs žvejų kaimelis, o šiuo metu – naujasis miesto centras su daugybe viešbučių ir parduotuvių, kur gausu juvelyrinių dirbinių, odos gaminių ir kitų suvenyrų), El Dachar (senoji miesto dalis, kurioje viešbučių yra nedaug; čia įsikūrę vietiniai gyventojai) ir neseniai išaugęs šiuolaikiškas Village Road rajonas su besitęsiančia 5 km viešbučių, parduotuvių, kavinių ir barų virtine. Pati naujausia turistų traukos zona – Hurgados prieplauka (Hurgada Marina). Tai vieta, kur turistai ir nuolatiniai gyventojai popietę gali pasivaikščioti ramioje krantinėje, o vakare, pabėgę nuo Sakalos triukšmo ir niekieno netrukdomi, pakvėpuoti gaiviu, nuo jūros sklindančiu oru. Hurgados prieplauka ideali tiems, kas nori pailsėti pajūryje ir pavakarieniauti jaukiame restorane grožėdamiesi mažų jachtų ir laivelių peizažu. Čia daugybė geriausių Egipto restoranų, jaukių kavinukių, diskotekų ir barų. Pakrantėje, prie smėlėtų paplūdimių yra įvairių kategorijų viešbučių. Jei po paplūdimio pramogų norite pasivaikščioti po triukšmingą rytietišką turgų, gausybę parduotuvėlių, – šis kurortas tam yra puikiai tinkantis. Raudonosios jūros povandeninis pasaulis ypač žavingas – jis laikomas vienu pačių gražiausių ir spalvingiausių pasaulyje. Raudonojoje jūroje galima išbandyti visų rūšių vandens sportą: nardymą, buriavimą, plaukiojimą burlente ir kt. Čia atostogauja ir sportuoja daug nardymo mėgėjų. Beveik kiekviename didesniame Hurgados viešbutyje galima išsinuomoti vandens sporto įrangą. Naujokams organizuojami nardymo kursai, kuriuos veda patyrę instruktoriai. Organizuojamos ekskursijos laivu į jūrą prie koralinių rifų. Jūroje esanti Giftūno sala – ideali vieta pirmajai pažinčiai su povandeniniu pasauliu. Rekomenduojame išbandyti ir dieninį, ir naktinį nardymą.

Makadi Bėjus. Makadi Bay įlanka, garsėjanti puikiais smėlio paplūdimiais ir nuostabiu koraliniu rifu, yra apie 30 km į pietus nuo Hurgados oro uosto. Šioje kurortinėje zonoje rasite tik 4 ir 5 žvaigždučių viešbučius, kuriuos rekomenduojame komfortiško ir ramaus poilsio mėgėjams. Makadi Bėjaus įlankos viešbučiams būdinga graži ir žalia aplinka, tradicinio arabiško stiliaus architektūra, aukštos klasės aptarnavimas. Viešbučiai yra įsikūrę neapgyvendintoje pakrantės dalyje, todėl čia gana ramu ir nėra miesto šurmulio. Šioje įlankoje įsikūręs ir viešbučių kompleksas – Madinat Makadi.

Soma Bėjus. Soma Bay kurortas įsikūręs už 50 km į pietus nuo Hurgados. Tai nauja bei perspektyvi kurortinė zona, kurioje anksčiau driekėsi negyvenama dykuma. Jos užkariavimas prasidėjo 1990 metais. Investuotojus viliojo švari jūra, nuostabūs smėlio paplūdimiai, povandeninio pasaulio grožis ir ramybė. Soma Bėjaus kurortinėje zonoje įsikūrę tik 4 ir 5 žvaigždučių viešbučiai. Ši kurortinė zona išsiskiria tuo, kad aplink nėra jokių artimų gyvenviečių, tik dykumos. Barai, restoranai, parduotuvės ir diskotekos įrengtos tik viešbučiuose. Soma Bėjų galima rekomenduoti mėgstantiems ilsėtis atokiau nuo didesnių ir triukšmingesnių kurortų, taip pat vandens sporto ir kokybiško aptarnavimo mėgėjams. Šį kurortą dėl tinkamų oro sąlygų pamėgo jėgos aitvarų ir burlenčių sporto mėgėjai. 2001 metais čia buvo atidarytas 18 duobučių tarptautinės klasės Cascades golfo aikštynas, tad poilsį Soma Bėjaus kurorte dažnai renkasi ir golfo mėgėjai.

El Gūna. Apie 25 km į šiaurę nuo Hurgados esanti El Gouna laikoma madingiausiu, elegantiškiausiu, moderniausiu kurortu Raudonosios jūros pakrantėje. Čia žavi dirbtiniai kanalai, lagūnos, įlankos, žaliuojantys ir žydintys augalai. El Gūnos viešbučiams būdingas išskirtinis stilius. Dažniausiai tai neaukšti vasarnamių tipo viešbučiai, sujungti tilteliais. Į namelius Jus atplukdys kanalais plaukiojantys laiveliai. Todėl šis kurortas dar vadinamas Raudonosios jūros Venecija. El Gūna yra įgijusi draugiškiausio aplinkai Egipto kurorto titulą. Įdomu tai, kad visi viešbučiai čia turi bendrą pramogų infrastruktūrą. El Gūnos poilsiautojai po kurortą gali nemokamai keliauti mikroautobusiukais ir valtimis arba už nedidelį mokestį naudotis taksi paslaugomis. El Gūnoje galima rasti ir atokesnių paplūdimių, ir už kurorto nusidriekusią dykumą, ir žavintį spalvingą povandeninį pasaulį su paskendusiais laivais. Autentiška El Gūnos aplinka neretai įkvepia vietinius arba užsienio menininkus. Tai verslininkų sukurtas rojus turistams prie Raudonosios jūros. Povandeniniai plaukiojimai, jėgos aitvarų ir burlenčių sporto galimybės, golfo laukai, ekskursijos, pramogos, aukščiausios klasės restoranai ir naktinis gyvenimas išskiria El Gūnąiš kitų kurortų.

Madinat Makadis. Madinat Makadi – jaukus kurortinis miestelis, įsikūręs įlankoje į pietus ir nuo Hurgados nutolęs apie 35 km. Kurortas buvo pastatytas prieš dešimtmetį ir yra rekomenduojamas tiek ramiam, tiek aktyviam poilsiui. Viešbučiai pasižymi itin žalia aplinka, o jų saugomos teritorijos leidžia jaustis saugiai ir patogiai. Ši turistinė zona išaugo kaip atskira oazė, esanti atokiau nuo miesto, tačiau garsėjanti puikiais paplūdimiais. Šaliai paplūdimių driekiasi ir koraliniai rifai. Pirmasis viešbutis buvo pastatytas 1998-aisiais, o šiuo metu kurorte yra 8 viešbučių kompleksai. Poilsis siūlomas 4 ir 5 žvaigždučių arabiško stiliaus viešbučiuose. Dauguma čia įsikūrusių viešbučių veikia pagal viskas įskaičiuota sistemą, tad galėsite ramiai poilsiauti ir nereikės niekuo rūpintis.

Sal Hašišas. Sahl Hasheesh – tai naujausias šio regiono kurortas, pradėtas kurti 2008 metais netoli Hurgados (už 20 km į pietus). Jūros ir dykumos kalnų apsuptyje kuriasi prabangūs viešbučiai, išsiskiriantys unikalia architektūra ir interjeru. Čia puikiai pailsės ir ramaus, ir aktyvaus poilsio mėgėjai, nes dideliuose viešbučiuose yra viskas, ko reikia norintiems smagiai praleisti laiką: restoranai, kavinės, sveikatingumo centrai. Kurortas garsėja unikaliu ir vieninteliu Viduriniuose Rytuose esančiu vadinamuoju Nuskendusiu miestu. Tai istorinis miestas po vandeniu, siejamas su šioje teritorijoje buvusiu ir prieš milijonus metų nuskendusiu faraonų miestu.

LANKYTINOS VIETOS

Kairas
Tai sparčiausiai besivystantis ir didžiausias Afrikos miestas, kuriame gyvena daugiau nei 20 mln. žmonių. Sostinėje neišdildomą įspūdį paliks Egipto istorijos muziejus, kuriame yra viena gausiausių ir brangiausių pasaulio kolekcijų. Muziejuje pamatysite garsiuosius Karalių slėnio archeologinius radinius (1923 metais rastus archeologo Hovardo Karterio ir lordo Karnarvono). Tai apie 5000 papuošalų, brangenybių, sarkofagų, įvairių buities daiktų iš faraono Tutanchamono kapo. Vien faraono sarkofagas buvo padarytas iš 110 kg aukso. Čia saugoma ir įspūdinga auksinė Tutanchamono kaukė, jos nuotraukomis iliustruojamos kone visos knygos apie Egipto istoriją.

Gizos piramidės
Gizos piramidės pelnytai vadinamos vienu iš septynių pasaulio stebuklų. Tai seniausias pasaulio stebuklas – ir vienintelis, kuris išliko beveik toks pat, koks ir buvo. Šios piramidės stūkso Gizoje, šalia Kairo. Senovės egiptiečiai manė, kad faraonai – tarpininkai tarp Egipto ir dievų, todėl rūpinosi jų pomirtine gerove. Tam nebuvo gailėta nei pastangų, nei lėšų. Didžiausia faraono Cheopso piramidė siekia net 147 m aukštį. Piramidės statybai panaudota 2,5 mln. klinties blokų, sveriančių iki 15 tonų. Chefreno ir Mikerino piramidėsšiek tiek mažesnės, bet taip pat įspūdingos. Ne mažiau mįslingas ir šalia didingų Gizos piramidžių stūksantis Didysis sfinksas (liūto liemeniu, žmogaus galva, su karališku galvos apdangalu). Kol kas nežinoma, kada buvo pastatyta ši didžiausia Egipto statula. Manoma, ji simbolizuoja karaliaus sąjungą su saulės dievu Ra.

Luksoras
Luksoras – senovės Egipto sostinė. Čia išvysite įspūdingas šventyklas ir obeliskus, kurie mena faraonų laikus. Karnako ir Luksoro šventyklas, skirtas dievų trejybei (saulės dievui Amonui Ra, jo žmonai deivei Mutai ir jų sūnui Chonsui), jungia didinga sfinksų alėja. Priešais jas stūkso iš granito ir kvarco pastatyti faraono Ramzio II laikų obeliskai ir statulos. Vakariniame Nilo krante būtina aplankyti faraonės Hačepsutos šventyklą ir Karalių slėnį – paslaptingą vietą kalnuose, kur kapuose koridoriuose buvo laidojami Vidurinės ir Naujosios karalystės faraonai. Ant kapų sienų išlikę gausybė magiškų piešinių ir spalvų.

Iškyla džipais po dykumą
Norite pajusti alinantį smėlynų karštį ir išvysti dykumą? Rekomenduojame išvyką visureigiais po dykumą. Kelionėje susipažinsite ir su besišypsančiais vietos dykumų gyventojais beduinais. Jie, varganai gyvendami bevaisėje dykumoje, patenkinti savo gyvenimu ir tuo, ką Alachas jiems duoda. Ši iškyla nepaliks abejingų.

Aleksandrija
Aleksandrija dar yra vadinama menų ir mokslo centru, Kleopatros miestu. Dabar tai antras Egipto miestas po Kairo pagal gyventojų skaičių. Kadaise Aleksandrija buvo Egipto sostinė. Nors Aleksandrija nuo Kairo nutolusi tik 225 km, miestas labai skiriasi nuo visos šalies. Aleksandrija alsuoja laisva Viduržemio jūros regiono dvasia. Prie Viduržemio jūros Nilo deltos vakarinėje dalyje įsikūrusi Aleksandrija garsi savo istorija. Per ekskursiją galima iš arčiau susipažinti su šiuo 332 m. Pr. Kr. Aleksandro Makedoniečio įkurtu miestu. Iki mūsų dienų išliko palei pakrantę išsidėsčiusios ilgos magistralės ir jas stačiu kampu kertantys trumpi skersgatviai. Tai vienas gražiausių helenistinės epochos miestų.

ŠARM EL ŠEICHAS – Sinajaus pusiasalio brangakmenis

Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis
Vidutinė temperatūra dieną (°C) 21 22  25 28 31 34    36    37
34 30 26 23
Vidutinė vandens temperatūra  (°C) 20  21 22  23 24 26 27 28 26 24 22 21

Apie regioną ir kurortus. Šarm el Šeichas yra įsikūręs Sinajaus pusiasalio pietuose. Šis kurortas yra padalytas į 6 kurortines zonas: Ras Nosrani, Shark’s Bay, Nabq Bay, Hadaba, Old Sharm El Sheikh ir Naama Bay. Šarm el Šeichas labai skiriasi nuo kitų Egipto kurortų. Tai vienas prestižiškiausių ir brangiausių Raudonosios jūros kurortų, kuriame yra įsikūrę puikūs 4 ir 5 žvaigždučių viešbučiai. Viešbučių kokybė ir paslaugų lygis yra aukštesnis nei Hurgadoje. Dauguma viešbučių arabiško stiliaus, pastatų aukštis yra ribojamas gamtos apsaugos įstatymų. Vykstant atostogauti į Šarm el Šeichą, reikia žinoti, kad dauguma kurorto paplūdimių yra koraliniai, uolėti, viešbučių svečiams nėra paprasta įbristi į jūrą. Dėl šios priežasties dauguma viešbučių turi nutiestus į jūrą pontoninius arba medinius tiltus. Rekomenduojama avėti specialią avalynę. Šarm el Šeiche yra 2 smėlio paplūdimiai – Naama Bėjaus kurorte ir Šarm aš Majos įlankoje (netoli Senojo Šarm el Šeicho). Šarm el Šeichas yra labai mėgstamas povandeninio nardymo mėgėjų. Tai viena geriausių povandeninio nardymo vietų pasaulyje. Už 18 km nuo kurorto – UNESCO saugomas Ras Mohamedo povandeninio Raudonosios jūros pasaulio draustinis. Iki 80 m gylio besitęsiančios koralinių rifų sienos, koralų sodai nepalieka abejingų net ir daug mačiusių povandeninio nardymo profesionalų. Tiems, kas bijo pasinerti po vandeniu, puikiai tiks paviršinis nardymas, kelionės povandeniniu laivu ar laivu stikliniu dugnu. Šarm el Šeichas vilioja turistus įdomiomis kelionėmis, kurios organizuojamos tik iš šio Egipto kurorto. Viena iš populiariausių turistų lankytinų vietų yra Sinajaus, arba Mozės, kalnas ir jo papėdėje įsikūręs Šv. Kotrynos vienuolynas. Atvykę ilsėtis į Šarm aš Šeichą, poilsiautojai turi galimybę pamatyti ir kitų šalių įspūdingus turistinius objektus – Jeruzalę, Negyvąją jūrą Izraelyje ar Petrą Jordanijoje.

Dahabas
Dahabas yra nedidelis žvejų kaimelis, nutolęs 90 km į šiaurės rytus nuo paties Šarm El Šeicho. Arabų kalba kurorto pavadinimas reiškia „auksas“. Dahabo kurorto vis dar nepalietė masinis turizmas. Tad kurortas puikiai tiks nuo miesto šurmulio pavargusiems poilsiautojams, ieškantiems ne gausiai apgyvendintų vietų, o ramybės ir poilsio. Nardymo, buriavimo, jėgos aitvarų ir kito vandens sporto entuziastai čia atvyksta pasidžiaugti Raudonosios jūros teikiamais malonumais.

Hadaba
Tai netoli Senojo Šarm el Šeicho įsikūręs kurortas, kuriame yra įspūdingu povandeniniu pasauliu garsėjanti ir dėl to nardytojų pamėgta Ras Om El Seido įlanka. Čia dauguma viešbučių pastatyta ant jūros kranto, o iš toliau esančių viešbučių į paplūdimį veža nemokami autobusai. Hadaba – ramesnė ir mažiau turistinė Šarm el Šeicho zona, tačiau ir čia yra prekybos centrų, kavinių, barų bei naktinių klubų (populiariausias – po atviru dangumi esantis naktinis klubas Dolce Vita).

Naama Bėjus
Naama Bėjus – pats didžiausias Šarm aš Šeicho kurortas su vešliomis palmių alėjomis, prabangiais viešbučiais, gausybe parduotuvėlių, jūros gėrybių ir žuvies restoranų, naktinių klubų, kazino. Čia gausu beduinų stiliaus kavinių, kuriose galima parūkyti kaljaną, išgerti arbatos (vietinių mėgstamiausia juodoji arbata su žaliais mėtų lapeliais). Naama Bėjujejūros pakrante nusidriekusi pėsčiųjų alėja jungia viešbučius į bendrą poilsio zoną, kurorto svečių labiausiai mėgstamą vakarinę pasivaikščiojimų vietą. Ši įlanka poilsiautojų mėgstama dėl smėlio paplūdimio.

Ras Nosranis, Šarks Bėjus, Nabk Bėjus
30 km į pietus nuo Naama Bėjaus driekiasi viešbučių zona, prasidedanti Ras Nosranio ir Šarks Bėjaus įlankose, esančiose už 15 km nuo Naama Bėjaus, ir besitęsianti iki Nabk Bėjaus įlankos, pretenduojančios tapti nauju traukos centru. Prie didelių jūros pakrantėje esančių viešbučių pradeda kurtis prekybos centrai, kavinės, restoranai ir barai, tad besiilsintys šioje zonoje ras viską, ko reikia pačiam įvairiausiam poilsiui.

LANKYTINOS VIETOS

Petra
Šis senovinis uolose išskaptuotas miestas yra didžiausia Jordanijos vertybė ir vizitinė kortelė. Mozės slėnyje įsikūręs miestas – įžymiausia turistų lankoma vieta Jordanijoje. Petra yra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Tai, ką šiandien galima pamatyti Petroje, pastatyta ir įkurta nabatėjų – senovės klajoklių arabų, kurie atvyko į Petrą ir čia įsikūrė. Petros miestas buvo ypatingai saugomas beduinų ir slepiamas nuo vakarų pasaulio. Nors apie Petrą europiečiams buvo žinoma iš senovės rašytojų, bet miesto vieta buvo nežinoma. Tik 1812 m. šveicarų keliautojas Johannas Ludwigas Burckhardtas atrado Petros miestą keliaudamas iš Sirijos į Kairą. Įspūdingiausi ir žymiausi Petros objektai: „Siq“ – siauras tarpeklis, vietomis susiaurėjantis iki kelių metrų, vedantis prie miesto vartų „Treasury“ (lobyno). „Treasury“ – tai apie 30 m aukščio uolose iškaltas fasadas, Petros vizitinė kortelė. Ši vieta pasirinkta neatsitiktinai. Keliautojams išnyrant iš tamsaus tarpeklio netikėtai prieš akis iškylantis „Treasury“ pribloškia savo didingumu ir palieka neišdildoma įspūdį visam gyvenimui. Kiti galingi Petros simboliai – įvairiausios kapavietės, iškaltos uolose ir pastatytos tiesiog ant žemės. Tačiau Petra – tai ne tik kapavietės. Kadaise šiame mieste virė gyvenimas, jame gyveno dešimtys tūkstančių gyventojų. Čia buvo šimtai nedidelių parduotuvių, miesto gyventojai eidavo atsigaivinti prie fontano. Besilankantiems Petroje didžiulį įspūdį palieka raudonų atspalvių smiltainio uolos (dėl spalvų ir atspalvių miestas vadinamas rožės raudonumo miestu). Petros statytojai naudojo išskirtinę, tik jiems būdingą statybos techniką. Fasadai, kapavietės uolose būdavo skaptuojami, statomi iš viršaus į apačią.

Jeruzalė
Jeruzalė – vienas įspūdingiausių ir seniausių Izraelio miestų, šiandien turintis apie 720 tūkst. gyventojų. Tai daugiau kaip 3000 metų istoriją turintis miestas, tikras muziejus po atviru dangumi, kuriame susikerta žydų, krikščionių ir islamo religijos. Visa Jeruzalė yra tarsi didžioji paslaptis, kurioje civilizacijų susidūrimas nėra tik politologų vizija. Jis matomas plika akimi. Krikščioniškos bažnyčios ir vienuolynai ant Alyvų kalnelio, sudaro keistą simbiozę su arabų namais: bažnyčios aplipusios namais iš visų pusių, nes žemė čia labai brangi. Nuo Alyvų kalno pasiekiami Getsemanės sodai. Į kairę nuo Alyvų kalno plyti gilus Kedrono slėnis. Dar toliau matyti pranašų kapai, Dovydo miestas ir Siono kalnas. Ten, kur stovėjo karaliaus Saliamono šventykla, o kryžiuočių laikais buvo tamplierių Ordino būstinė, stovi Uolos kalno šventykla. Šios šventyklos vakarinė siena ir yra šventoji žydų Raudų siena. Taip pat tai vieta, kurioje, anot Korano, Mahometas gavo iš pranašo Gabrieliaus galią perduoti Alacho žodį ir knygą, o po mirties stebuklingu būdu buvo perkeltas iš Mekos ir paimtas pas Alachą. Jeruzalė po Mekos ir Medinos yra trečias šventasis miestas musulmonų pasauliui. Raudų siena net ir dabar išlieka vilties ir atgimimo simboliu. Kažkada sukurta gynybai, siena ilgainiui tapo žydų tautos dvasiniu simboliu. „Via Dolorosa“ – tai maždaug kilometro ilgio Kristaus kančios kelias, musulmonų ir krikščionių kvartalais vingiuojantis iki nukryžiavimo vietos – Kristaus karsto bažnyčios. Krikščionių ir turistų dažnai lankoma ir ta vieta, kurioje Jėzus Kristus su savo apaštalais valgė paskutinę vakarienę. Ji įrengta šalia karaliaus Dovydo kapavietės, už Jeruzalės senamiesčio sienų, ant Siono kalno papėdės.

Mozės kalnas ir Šv. Kotrynos vienuolynas
Viduriniųjų Rytų regione yra keturi pirmykščiai šventieji kalnai. Vienas iš jų – Sinajaus kalnas, esantis Sinajaus pusiasalio pietuose. Sinajaus kalnas, dar vadinamas Horebo, arba Mozės kalnu, – didžiai garbinamas piligrimystės centras. Tūkstančiai piligrimų kasnakt žvaigždžių apšviestais kalnų takeliais keliauja link šventosios viršūnės, kur, kaip menama Biblijoje, Dievas įteikė Mozei akmens plokštes – liudijimus su 10 Dievo įsakymų. Į kalno viršūnę veda 2 keliai. Keliaujant į priekį paprastai pasirenkamas šiek tiek ilgesnis, bet nakties metu lengviau įveikiamas kelias, kurį XIX a. nutiesė egiptiečiai. Šiuo keliu taip pat traukia ir beduinų, besivedančių kupranugarius, vilkstinės. Taip jie gelbsti pritrūkusius jėgų, siūlydami pratęsti kelionę raitiems. Po trijų valandų intensyvaus kopimo, įveikus 8 km, pasiekiama Mozės kalno viršūnė (2285 m). Būtina suspėti iki saulėtekio, nes, anot vienuolių, užkopus į Mozės kalną ir jo viršūnėje pasitikus saulę, patyrus palaimą ir atgailą, atleidžiamos visos nuodėmės. Nuo Sinajaus kalno viršūnės atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai: kiek tik akys užmato rausvo granito kalnai tarsi atbunda apšviesti pirmųjų iš kalnų išnyrančios saulės spindulių. Yra ir antras, sudėtingesnis kelias – tai 3750 vienuolių rankomis iškirstų laiptelių. Pusiaukelėje iš paukščio skrydžio atsiveria Šv. Kotrynos vienuolyno panorama. Šv. Kotrynos vienuolynas – seniausias pasaulyje rytų ortodoksų vienuolynas, veikiantis iki šių dienų. Būtent čia yra ne tik šv. Kotrynos palaikai, bet ir Biblijoje minimas liepsnojantis krūmas. Šio krūmo ugnies liepsnoje Dievas pirmą kartą apsireiškė pranašui Mozei. Šv. Kotrynos vienuolyne saugoma ir tyrinėjama daugiau nei 2000 ikonų, 3000 rankraščių, dokumentų, knygų, liturginių rakandų kolekcijų, naudojamų per apeigas. Šiandien Šv. Kotrynos vienuolynas – piligrimų iš viso pasaulio susibūrimo vieta, tiek tikinčiųjų, tiek meno mylėtojų, atvykusių susipažinti su pasaulinio garso architektūros paminklu.

MARSA ALAMAS – ramybės oazė

Apie Marsa Alamą ir kurortus. Marsa Alamas – naujas Pietryčių Egipto kurortas vakariniame Raudonosios jūros krante. Šiuo metu tai vienas greičiausiai augančių kurortų, vis labiau populiarėjantis tarp Vakarų Europos turistų, ieškančių naujų ir žmogaus nepaliestų gamtos kampelių. Šis 150 km jūros pakrante besidriekiantis kurortas įsikūręs vietoje, kur Arabijos dykuma susilieja su Raudonąja jūra. Saulėti baltojo smėlio paplūdimiai, palmės ir krištoliniame vandenyje boluojantys koralų rifai – puiki atostogų vieta. Naujai besikurianti kurortinė zona prisišliejusi prie mieguisto Marsa Alamo žvejų kaimelio, bet už šio ramybės šydo slepiasi neįtikėtina istorija. Čia žmonės gyveno jau nuo akmens amžiaus. Marsa Alamas buvo svarbus Egipto ekonomikai ir dėl to, kad šiose apylinkėse gausu vario, švino, aukso, smaragdų ir kitų pusbrangių akmenų. Čia atsirado pirmosios pasaulyje smaragdų kasyklos, kurios vienintelės šiuos brangakmenius tiekė Romos imperijai. Kleopatros kasyklas, esančias Vadi el Gamalio nacionaliniame parke, pietinėje Marsa Alamo dalyje, galima aplankyti ir dabar. XX a. dešimtajame dešimtmetyje, klestint Hurgados ir Šarm aš Šeicho kurortams, šalia Marsa Alamo kaimelio vietinių nepaliestuose paplūdimiuose ir palei pakrantę besidriekiantį koralų rifą pradėjo kurtis Marsa Alamo kurortas. 2001-aisiais jame pastatytas pirmasis ir vienintelis privatus šalies oro uostas. 2007 m. nutiestas naujas kelias iki Edfu. Marsa Alamas – tai kurortinė zona, besidriekianti 150 km tarp al Kuseiro ir Marsa Alamo. Šioje pakrantėje iškilę daug naujų viešbučių, o povandeninis rifas užburia ir paviršinio nardymo mėgėjus, ir giluminio nardymo entuziastus. Šiame rife galima sutikti net kūjagalvį ryklį. Marsa Alamą atostogoms renkasi ramybės ir vandens pramogų ieškantys poilsiautojai.

Marsa Alamas
Naujai besikurianti Marsa Alamo kurortinė zona – nuostabi vieta ieškantiems ramybės ir vandens pramogų. Skaidrus viliojantis Raudonosios jūros vanduo puikiai tinka norint iš arti pasigrožėti koralų rifu, atogrąžų žuvimis, o sausumoje smagu įšokti į visureigį ir lėkti į nuotykių kupiną safarį. Viešbučiai išsidėstę gana dideliu atstumu vienas nuo kito, tad šį kurortą rekomenduojame ieškantiems ramaus poilsio natūralios ir žmogaus nepaliestos gamtos apsuptyje. Marsa Alamo kurortinės zonos pakrante driekiasi koralų rifai, tad maudantis rekomenduojama speciali avalynė. Kai kurių viešbučių teritorijose įlipti į jūrą galima tik nuo tilto. Marsa Alamo kurortinė zona skirstoma į šiaurinę (į šiaurę nuo Marsa Alamo kaimelio) ir pietinę (į pietus nuo Marsa Alamo kaimelio).

Port Galibas
Port Galibas – tai vienas naujai besikuriančių kurortų. Jis garsėja puikiais viešbučiais, beveik 4 km ilgio paplūdimiu, nardymo paslaugas teikiančiais laivais. Miestelio centre neseniai pastatyta prieplauka, kurioje švartuojasi prabangios jachtos ir laivai, o šalia esančiose jaukiose gatvelėse daug parduotuvių, restoranų, kavinių. Nepamirškite apsilankyti ir žymiajame Khano turguje, kur pasiderėjus galima įsigyti pusbrangių akmenų, keraminių dirbinių ir kvepalų. Port Galibo prieplaukoje keleivių laukia laivai, plaukiantys į pietinius Raudonosios jūros krantus. Tai puiki vieta nardymo entuziastams, trokštantiems aukštos klasės paslaugų.

Madinat Koraja
Madinat Koraja – jaukus kurortinis miestelis, esantis netoli oro uosto. Ši kurortinė zona – tarsi atskira rami oazė dykumoje. Poilsiauti siūloma 5 žvaigždučių viešbučiuose, kuriuose dažniausiai galioja „viskas įskaičiuota“ sistema, tad nusipirkus kelionę nebereikės niekuo rūpintis. Viešbučiai įsikūrę prie įlankos, kurios pakrante driekiasi puikūs paplūdimiai su nepakartojamų spalvų ir formų koralų rifais. Vaikams ir suaugusiesiems daug džiaugsmo teikia šiame kurorte veikiantis vandens pramogų parkas, kuriuo už papildomą mokestį gali naudotis Madinat Korajos kurorto viešbučių svečiai. Iš Madinat Korajos netoli iki Port Galibo, tad į jį labai paprasta nuvykti pavakarieniauti, pasigėrėti puikia panorama ir pasiklausyti autentiškos egiptiečių muzikos.

LANKYTINOS VIETOS

Elfinstouno rifas
Kiekvienas nardytojas turėtų aplankyti šį rifą. Čia užburia įvairiaspalviai koralai, jei pasiseka, galima pamatyti kūjagalvį ar baltapelekį ryklį. Vandens gilumoje slepiasi nuostabios olos. Vakarinė ir rytinė rifo sienos apaugusios minkštaisiais koralais, o patys laimingiausi gali išvysti ir didįjį jūrų vėžlį.

Delfinų namai
Tai, ko gero, žinomiausia nardymo vieta prie Marsa Alamo. Pasagos formos rife itin gausu koralų rifo gyvūnų. Labiausiai jis žinomas dėl draugiškai nusiteikusių delfinų, kurių čia daug ir su kuriais galima plaukioti vandens paviršiuje ar nerti į gilumą.

Vadi el Gamalio (Wadi el-Gamal) nacionalinis parkas
Parkas, kurio pavadinimas išvertus iš egiptiečių kalbos reiškia „Kupranugarių slėnis“, įsikūręs pietinėje Raudonosios jūros pakrantėje. Čia saugomi nykstantys sausumos ir jūrų gyvūnai. Parkas taip pat garsus „smaragdo kalnais“. Šiuose kalnuose esančios kasyklos buvo vienintelės smaragdų tiekėjos Romos imperijoje.

Luksoras
Senovės Egipto sostinė (Tėbai), žavinti įspūdingomis šventyklomis, monumentais ir statulomis, simbolizuojančiomis faraonų dinastijų laikus, taip pat kapavietėmis, visuomet viliojusiomis mokslininkus, nuotykių ieškotojus ir kapų plėšikus. Rytiniame Nilo krante įsikūrusi Karnako šventykla, skirta Tėbų dievų trejybei (Saulės dievui Amonui Ra, jo žmonai deivei Mutai ir sūnui Chonsui). Vakariniame Nilo krante driekiasi Karalių slėnis. Tikėta, kad kairysis Nilo krantas – Mirties slėnis. Kapaviečių freskos nepraradusios savo spalvų ir šiandien, paslaptinga simbolika ir hieroglifai išlikę net iš XV a. pr. Kr. Vakariniame Nilo krante stūksanti faraonės Hačepsutos atminimo šventykla – vienas gražiausių šalies monumentų.

Asuanas, Edfu, Abu Simbelis
Asuanas – saulėčiausias miestas Egipto pietuose, įsikūręs ant senovinės šalies sienos, 220 km į pietus nuo Luksoro. Tai išskirtinai afrikietiškos atmosferos miestas. Ptolemėjų statyta Edfu šventykla – geriausiai išsilaikiusi senovės Egipto šventovė. Per ekskursiją Asuane aplankoma Filės šventykla ir Asuano užtvanka – tai vieni įspūdingiausių objektų, kuriuos verta pamatyti. Abu Simbelio šventyklos iškaltos uoloje NubijojeNasero ežero vakarinėje pakrantėje. Abu Simbelio kompleksas įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

Abu Dababas
Vienas gražiausių koralų rifų Marsa Alamo pakrantėje ir vienas geriausių smėlio paplūdimių šiame regione. Tai viena iš nedaugelio vietų pasaulyje, kur galima sutikti labai retą ir unikalų vandens gyvūną – jūrų karvę.

© 2023 Baltic Travel Service. Visos teisės saugomos. https://bts.lt/
Touched by digitouch!
Svetaine rūpinasi: Adisoft.lt