Kosas

Kosas

Kelionės į Kosą

Teztour kelionės

Žydroje Egėjo jūroje išsibarstę tūkstančiai didesnių ir mažesnių Graikijos salų. Iš jų visų Kosas išsiskiria vešliomis, žaliuojančiomis lygumomis ir turtinga istorija. Kelionė į Kosą – tai puiki proga geriau pažinti Graikijos kultūrą ir nacionalinę virtuvę, pasilepinti saulės spinduliais bei pasinerti į intriguojančią antikos istoriją neišleidžiant visų savo santaupų. Tai vieta, žadanti nepamirštamų įspūdžių nuotykį, todėl čia sugrįžti norėsite ne vieną, o kelis kartus.

 

Apie Kosą

Koso sala dar yra vadinama „kabančiu sodu“, nes didžioji jos dalis yra lygi ir derlinga. Joje pilna archeologinių ir antikinių vietovių, romėnų laikotarpio griuvėsių, venecijietiškų pilių. Keliaujant į šią salą nederėtų apsistoti vienoje vietoje, rekomenduojama susipažinti su salos kultūra. Reikėtų užsukti bent į kelis kaimukus, kuriuose vis dar galima pamatyti tikrą autentišką graikų gyvenimą, pabuvoti bent keliuose paplūdimiuose, nuvykti į archeologines vietoves.

Kosas – jauki, Graikijai priklausanti sala Egėjo jūros pietryčiuose, į pietus nuo Kalymnos ir į šiaurę nuo Nissyros. Sala yra trečia pagal dydį Dodekaneso salyne bei viena populiariausių tarp turistų. Šią salą apkeliauti yra visai nesudėtinga – atstumas nuo vieno krašto iki kito siekia vos 40 kilometrų, o salos kranto linija nusidriekusi 112 kilometrų. Kose gyvena apie 30 000 gyventojų.

Visame pasaulyje Kosas žinomas kaip Hipokrato, medicinos tėvo, gimtinė. Ir šiandien, praėjus beveik 2,5 tūkstančių metų po jo mirties, Kosas traukia turistus pirmiausia dėl kiekvienais metais vykstančio festivalio – „Hipokrato priesaika“.

Koso ekonomika paremta turizmu, nors salos gyventojai taip pat verčiasi žemdirbyste. Čia auginamos vynuogės, alyvuogės, migdolai, figos. Kartu su grūdinėmis kultūromis veši pomidorai.

 

Koso salos istorija

Koso sala, esanti prie pat dabartinės Turkijos krantų, senovės graikams buvo žinoma nuo neatmenamų laikų. Dar Homeras „Iliadoje“ yra aprašęs, kaip Koso gyventojai kovėsi Trojos kare graikų pusėje. Ši sala taip pat yra minima ir antikos legendose, pasakojančiose apie pusdievio Heraklio žygdarbius. Prabėgus šimtmečiams, Kosas dabar yra žinomas kaip medicinos dievo Asklepijo kulto vieta ir švietimo centras. Tarpkitko, iš ten yra kilęs medicinos tėvu laikomas gydytojas Hipokratas. Sakoma, kad saloje tebeauga milžiniškas platano medis. Anot istorijos, garsusis gydytojas būtent čia mokydavo žmones medicinos gudrybių, o vakarais pats nevengdavo prisėsti ilgiems apmąstymams. Kiekvieną vasarą Kose jo garbei vyksta didžiulis festivalis.

Per ilgą ir permainingą praeitį keitėsi ne vieni Koso šeimininkai – bent trumpai salą valdė persai, makedoniečiai, egiptiečiai, romėnai, Bizantijos imperija, krikščionių riteriai joanitai, osmanai, italai… Antrojo pasaulinio karo metu teises į Kosą reiškė net britai ir vokiečiai – visiems rūpėjo strategiškai palankioje vietoje besirandanti sala. Nors graikų kultūra ten atsiskleidžia bene ryškiausiai, taip jau susiklostė, jog Koso sala Graikijai priklauso gana neilgai – tik kiek daugiau nei šešiasdešimt metų, nuo 1947-ųjų. Visi salos šeimininkai paliko savo pėdsakų, kuriais sekant atsiskleidžia įdomi ir marga Koso praeitis.

 

Kaip keliauti aplink Koso salą?

Laimei, Koso salos žavumas slypi jos kompaktiškume. Koso miestas yra maždaug 40 km ilgio ir vos 10 km pločio, todėl vienos kelionės metu galima ją visą apžiūrėti. Tam net nebūtina nuomotis automobilio – dviračių nuoma Kose gana nebrangi, o pažvelgus į Koso salos žemėlapį tampa aišku, kad jos paviršius nėra labai kalnuotas. Todėl po salą minti dviračio pedalus – vienas malonumas.

O jei iš oro uosto į Koso miestą keliaujate mašina, pravažiavę oro uostą ieškokite neryškios rodyklės su nuoroda į Plaką. Tai ramus miškas, su savo egzotiškais gyventojais povais bei būriu kačių.

 

Virtuvė

Koso sala – tikras gardaus maisto mylėtojų rojus. Egėjo jūra Koso salos gyventojams ir jos svečiams dovanoja žuvis bei jūrų gėrybes, kurios dažnai patiekiamos keptos, pagardintos šlakeliu vietinio alyvuogių aliejaus.

Tuo tarpu derlingi kalvų šlaitai ir lygumos leidžia vystyti žemdirbystę. Ūkininkai Koso saloje augina alyvuoges, migdolus, figas, vynuoges – visų šių gėrybių tikrai verta paragauti ir dar namo lauktuvių parvežti.

Taip pat būtina paskanauti ir vietinio delikateso – raudoname vyne marinuoto ožkų pieno sūrio, vadinamo posa. Dėmesio verti ir kosietiški desertai – įvairūs pyragėliai, gardinti migdolais, sirupu ir medumi. Kalbant apie medų, Kosas garsėja aromatingu čiobrelių medumi.

 

Koso lankytinos vietos

 

Kosas – salos sostinė

Pagrindinis salos kultūrinis ir turistinis centras – to paties pavadinimo kaip ir sala miestas – Kosas. Jame yra įsikūręs judrus ir gyvybingas uostas. Koso miestelis yra strategiškai labai palanki vieta – aplink Kosą plyti daugybė salų, viliojančių nardymo galimybėmis, vulkanais ir išskirtine ramybe.

Vos už kelių km nuo Koso šviečia garsiojo Turkijos kurorto Bodrumo krantai, turėdami laisvą dieną, jį visuomet galėsite pasiekti keltu.

Pačiame Koso mieste galima sutikti įvairių istorinių paminklų ir pasimėgauti visomis atostogų teikiamomis pramogomis.

Nesibaigiančios Koso mietelio grįstos gatvelės nusėtos parduotuvėmis, barais ir restoranais. Pakelėse žydi jazminai, o platesnius kelius supa aukštaūgės palmės ir pušys.

Kose būtina aplankyti Senovės Agorą, senovines šventyklas ir senosios bažnyčios griuvėsius. Pasakojama, kad Antikos laikais Koso miestas buvo ypatingai gražus ir jį juosė 4 km ilgio siena. Jos fragmentus galima iki šiol pamatyti klaidžiojant grįstomis senamiesčio gatvelėmis.

Ant kalvos stovi įspūdingo dydžio akmeninė pilis, pastatyta Šv. Jono riterių iš Rodo salos, XIV amžiuje.

Koso miestelio senamiestis

Koso miestelis – labai jaukus ir gražus. Jis alsuote alsuoja istorija – čia gausybė senųjų civilizacijų pėdsakų. Koso miesto istorija siekia 366 m. pr. m. e. Jis aukso amžių išgyveno helenizmo ir romėnų epochomis, čia buvo sankryža tarp Rytų ir Vakarų civilizacijų.

Dar ir dabar kasdien čia atgyja senovėje garsūs turgūs. Įplaukiant į Koso miestelio uostą išsyk pasitinka įspūdinga viduramžių – „Neratzia“ – pilis, kuri tiltu liečia salą. Kose verta pamatyti ir Archeologijos muziejaus eksponatus, pavyzdžiui, Hipokrato mozaiką, Afroditės bei Eroso skulptūras.

 

Zia kaimelis

Koso saloje verta aplankyti žavingą Zia kaimelį, įsikūrusį ant aukšto „Dikeos“ kalno. Čia galima pailsėti ne tik nuo turistinio šurmulio, bet ir pasimėgauti graikiškos elegancijos ir nuostabios gamtos sinteze. Iš Zia, apsupto žaliuojančių medžių ir krioklių, yra puikiai matoma didinga panorama, o čia ypač pribloškia saulėlydžio paveikslas.

Kad atsigaivintumėte ar užkąstumėte, čia galite rasti graikiškos virtuvės tavernas, o pavalgius galima pasivaikščioti ir užkopti ant aukščiausios salos vietos. Visai šalia kaimelio vyksta viliojančios „Graikiškos naktys“, kurios pažadina ne tik kūną, bet ir sielą.

 

Kamari

Tai vietovė, nuo kurios galima pradėti žvalgytis po pietvakarinę salos pakrantę. Joje plyti geriausias salos paplūdimys, vadinamas Rojaus paplūdimiu.

Nuo Kamari paplūdimio galima nukeliauti iki V a. krikščioniškos Agios Stefanos bazilikos, kurioje yra mozaikų ir jonėninių kolonų.

Kalnuotoje pusiasalio saloje, šalia Kamari esantis Kefalos kaimas, garsėja čiobreliais, sūriais ir medumi. Čia taip pat galima aptikti ir Riterių pilį, kuri, pasak legendos, kažkada buvo drakono ola. Netoli Kefalos stovi Papavasilis malūnas, o šalia Palatijos yra Astipalaijos – Hipokrato gimimo vietos griuvėsiai.

 

Privatumo politika

Informuojame kad šioje svetainėje naudojami slapukai angl cookies. Sutikdami, paspauskite mygtuką Sutinku arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
Daugiau informacijos puslapyje: https://nmc.lt/privatumo-politika/.

© 2023 Baltic Travel Service. Visos teisės saugomos. https://bts.lt/
Touched by digitouch!
Svetaine rūpinasi: Adisoft.lt